Yüksek Lisans Programları Nelerdir?
Yüksek Lisans yapmak isteyen adaylar için yüksek lisans nedir ve yüksek lisans programları hangileridir, adaylarımız yüksek lisans programına nasıl başvurabilirler siz değerli adaylarımız için yüksek lisans rehberi hazırladık.

Nedir?

                Yüksek lisans, lisanseğitimi sonrası alınan eğitim programıdır. İstanbul bu anlamda en çok gelişmişşehirdir. Şehir, kendi kapasitesinin çok üstünde bir eğitim ve kontenjan ilesizlere hizmet ermektedir. Koç ve Sabancı gibi önemli üniversitelerin yanı sırason yıllarda da 20’den fazla özel üniversite açılmıştır. Programa göre 10.000tlile 40.000tl arasında değişen fiyat seçenekleri ile İstanbul bu anlamda engelişmiş hizmeti sizlere sunan şehirdir.

Nasıl Yapılır?

                Tezli ve tezsiz yükseklisansın başvuru şartları farklı olmaktadır. Eğer hala üniversite öğrencisiiseniz çok geç olmadan ortalamanızı 2,50 ve üzeri yapmalısınız. Tümüniversitelerin şartı budur. Tezsiz yüksek lisans programlarının tek şartı notortalaması olmakla birlikte, tezli yüksek lisans programlarının birden fazlaşartı bulunmaktadır. Başvuru şartlarından birincisi yine not ortalamasıdır.Diğeri ise ALES’ten 55 ve üzeri almaktır. Ne kadar yüksek alınırsa, seçilmeimkanı da o kadar fazla olmaktadır. Bununla birlikte bazı üniversiteler, seçeceğinizdallara ve üniversitenin dil eğitimine göre dil puanı aranabilmektedir. Dilpuanını ölçmenin birçok farklı yolu vardır. YDS, YÖKDİL, TOEFL ve IELTSülkemizde yer alan ve yılda birden fazla sınavı bulunan dil sınavlarındanbazılarıdır. Çoğu üniversite bu sınavlardan en az birini kabul etmekle beraber,bazı üniversiteler kendi dil sınavlarını da yapabilmektedir. Yine seçeceğinizalana göre başvuru sonrası yazılı ya da sözlü sınav ile karşılaşabilirsiniz.Genellikle mülakat yapılmakta ve tüm puanların ortalaması alınarak bir sıralamayapılmaktadır. Kontenjan sınırları dahilinde yüksek lisans öğrencileri tercihedilmektedir.

 

Faydaları Nelerdir?

·        Özel sektörde iş bulma imkanınız oldukça yüksekhale gelir. Bilindiği üzere üniversite mezunu sayısı git gide artmaktadır veişverenler doğru tercihler yapabilmek adına yüksek lisans şartını daekleyebilmektedir.

·        Yönetici kadrosu için boşalan alanlaragenellikle yüksek lisansı olan bireyler tercih edilmektedir.

·        Yüksek lisans yapmış birçok insan terfi almaktaya da maaşlarına zam almaktadırlar.

·        Son yıllarda akademisyenlik düşünen inşalarınsayısında oldukça fazla artış olmaktadır. Bu nedenle akademik bir kariyerpeşinde iseniz, yüksek lisans yapmak sizin için oldukça önemli ve faydalı birhal alacaktır. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları