Özel Üniversite Yüksek Lisans Programları
Yüksek Lisans Programları nedir ve yüksek lisans nasıl yapılır. Yüksek Lisans yapmak için ortalamanız ve ALES puanınız kaç olmalıdır. Yüksek Lisans ile ilgili merak ettiğiniz tüm konuları bir başlık altında toplayarak adaylarımıza rehber hazırladık.

Yüksek Lisans Programları Nedir?

Nedir?

        Yüksek lisans 4 yıllık üniversite eğitimi sonrası alınan iki yıllık lisans üstü programa verilen addır. Genellikle lisansta alınan bölümün bir dalına ait olur. Farklı bir alanda da olabileceği gibi, ilgili bölüme yakın alınan yüksek lisans programlarından çok daha fazla verim alınabilmektedir. Devlet üniversitelerinin yüksek lisans şartları ağır olmakla birlikte kontenjan sınırları da oldukça az olmaktadır. Bu nedenle birçok insan özel üniversitelerin yüksek lisans programlarına katılmak istemektedir. Özel üniversitede yer alan iki farklı program vardır. Bunlar tezli ve tezsiz yüksek lisanstır. İstanbul özel üniversite konusunda en zengin şehirlerimiz dendir. Birçok vakıf üniversitesi açılmıştır ve kaliteli eğitim vermektedirler. Acıbadem Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Beykent Üniversitesi, Doğuş Üniversitesi, Gedik Üniversitesi, Işık Üniversitesi, Arel Üniversitesi, Aydın Üniversitesi, Aydın Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi,Rumeli Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi en bilinen özel üniversitelerdir. Bunların yanında bir çok üniversite daha bulunmaktadır. Çok çeşitli bir fiyat skalası bulunmaktadır.10.000 tl ile başlayan ve 40.000 tl civarı rakamlara kadar yükselen fiyatlar mevcuttur. Alanlara göre de değişiklik gösterebilen bu rakamlar, üniversitelere göre de farklılık gösterebilmektedir.

NasılYapılır?

        En az 4 yıllık bir üniversite eğitim programı sonrası alınan diploma ile başvuru yapılır. Tezli yüksek lisans programlarınd aüniversite diplomasının yanı sıra ALES ve bir dil puanı da aranmaktadır.Ülkemizde dil puanını belirleyen birçok sınav bulunmaktadır. YDS, IELTS, TOEFLve YÖKDİL bunlardan bazılarıdır. Türkiye genelinde yapılan bu sınavların birçok üniversitede geçerliliği olmakla birlikte bazı üniversiteler kendi dilsınavlarını da yapabilmektedir. Tezsiz yüksek lisans programlarında ise not ortalaması yeterli olmaktadır.

FaydalarıNelerdir?

·       Yüksek lisans eğitimi sonrası birçok insan çokdaha kolay iş bulabilmektedir. Türkiye genelinde yapılan anketlerin sonuçlarıbizlere bu durumu açıkça göstermektedir.

·       Yönetici pozisyonlarının neredeyse tamamında yüksek lisans şartı aranmaktadır

·       Mali müşavirlik stajı normalde 3 yıl iken,yüksek lisans yapmış kişilerde 2 yıl sürmektedir.

·       Akademik kariyer düşünenler için önemli bir basamaktır. Terfi almanız oldukça kolay bir hal alır.

·       Maaş artışına neden olabilir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları